Mesaje Recente

Pagini: [1]
1
FOTOVOLTAIC / Dioda de blocare a curentului la panouri ?
« Ultimul mesaj de Catalin Ianuarie 14, 2018, 11:34:26 a.m. »
Va salut,
am nevoie de sfatul vostru care va pricepeti.
Am 6 panouri fotovoltaice , 3 de 160wati si 3 de 150wati bine inteles ca 3 au tensiunea maxima 22,5v iar 3 au 22,1v.
Deci au valori diferite , conectarea lor este asa cum vedeti si in poza care am atasato 2 siruri de cate 3 panouri in serie apoi ambele siruri in paralel.

Nelamurirea mea este urmatoarea: trebuie cate o dioda pe plusul fiecarui sir de panouri sau nu ?
Daca da de cati amperi ?

Va multumesc.
2
RETETE DE MANCARE / Chiftele din naut cu drojdie inactiva
« Ultimul mesaj de Catalin Ianuarie 11, 2018, 01:59:50 p.m. »
De curiozitate trebuie sa le incercati si pe astea chiar daca va plac mai mult cele din carne :)

400 grame naut fiert si dat prin masina de tocat carne sau la mixer cu cutite in S
4, 5 morcovi mari din care facem un piure mai moale
Legume si condimente dupa gustu fiecaruia
100g drojdie inactiva

Toate ingredientele de mai sus se amesteca intr-un castron pana cand compozitia este buna de modelat. Chiftelele se pot face in tigaie bine incinsa fara ulei sau la cuptor pe folie de copt.

Atat la cuptor cat si in tigaie trebuie lasate pana prind o crusta si se rumenesc. Nu le faceti groase ca sa poata sa fie patrunse de cakdura dar nici subtiri ca se rup.

Dupa ce le scoateti se ung cu ajutorul unei pensule cu ulei de care va plac si se servesc cu ce va plac.

Pofta mare va doresc si astept retetele voastre.
3
FOTOVOLTAIC / Siguranta automata intre panourile fotovoltaice si regulator
« Ultimul mesaj de Catalin Ianuarie 11, 2018, 12:20:02 p.m. »
Va salut,

ce parere aveti este bine a se monta siguranta automata CC intre panourile fotovoltaice si regulator ?

Exista riscul ca siguranta sa decupleze din diferite motive iar daca nu esti acasa cateva zile ramai cu bateriile goale.

Eu as merge pe un intrerupator manual decat siguranta automata, voi ce parere aveti ?
4
AGRICULTURA SI GRADINARIT / Solutii naturale impotriva gandacului de colorado
« Ultimul mesaj de Catalin Ianuarie 11, 2018, 12:15:25 p.m. »
Va salut dragii mei.
Vreau sa stiu daca printre voi se afla persoane care au folosit sau folosesc cu success solutii naturale impotriva gandacului de colorado.
Eu am tot incercat diferite macerate din plante insa fara success.
Chiar nu exista ceva natural caresa combata acest gandac de colorado ?
5
FOTOVOLTAIC / Ce configuratie are instalatia voastra fotovoltaica ?
« Ultimul mesaj de Catalin Ianuarie 05, 2018, 10:30:06 p.m. »
Va salut dragii mei si bine a-ti venit pe acest forum.
Am sa va descriu configuratia sistemului meu fotovoltaic :
Panouri 6 bucati 12 volti 150 wati si 8.5 Amperi
Solar tracker cu 2 axe facut de mine.
Regulator de incarcare Outback Flexmax 80
Invertor sinus pur 1000wati.
Acumulatori 2 bucati 12 v 3 OPzS 150

Ma folosesc de aceasta instalatie de 6 ani de zile , nu sunt racordat la retea.
Folosesc masina de spalat semiautomata, laptop, iluminat pe leduri si electrocasnicele.
Cea mai grea perioada este perioada de iarna , in rest ma descurc binisor.

Astept postarile voastre cu configurarea sistemului fotovoltaic si cum va descurcati cu ea.

Pagini: [1]